четвер, 27 січня 2022 р.

БУЛІНГ. Причини, наслідки, шляхи боротьби з насильством.

Булінг (від англ. bully – хуліган, задирака, грубіян, «to bully» – задиратися, знущатися) – тривалий  процес  свідомого жорстокого ставлення, агресивної поведінки з метою заподіяти шкоду, викликати страх, тривогу або ж створити негативне середовище для людини.

Бувають такі види булінгу: шкільний булінг, булінг на роботі, булінг в сім’ї.

Основні механізми розвитку булінгу: страх, заздрощі та конкуренція, бажання підпорядкувати власній волі, бажання витіснити когось із групи, бажання принизити іншого.

Особливості та види булінгу в школі:

  • Фізичний булінг. Це залякування за допомогою агресивного фізичного з
    алякування полягає у багаторазово повторюваних ударах, стусанах, підніжках, блокуванні, поштовхах і дотиках небажаним і неналежним чином.
  • Поведінковий булінг. Це бойкот, плітки , ігнорування, ізоляція в колективі, інтриги, шантаж, вимагання, створення неприємностей.
  • Вербальна агресія. Виражається в постійних глузуваннях, образах, окрики і навіть прокльони, підступ.
  • Кібербулінг. Дуже популярне серед підлітків. Виявляється в цькуванні за допомогою соціальних мереж або надіслання образ на електронну адресу. Сюди входить зйомка і викладання непривабливого відео в загальний доступ.

Для успішного попередження та протидії насильству необхідно проводити виховні заняття з навчання навичкам ефективного спілкування та мирного розв’язання конфліктів.Найкращим способом профілактики є створення  кодексу правил поведінки в навчальному закладі. Обов’язковою умовою всіх профілактичних заходів щодо булінґу є співпраця та налагодження взаємин між шкільною адміністрацією, педагогами, шкільним психологом та батьками учнів, які стали учасниками булінгу, або знаходяться в групі ризику.